Hľadajte najekonomickejšie lety

Etiópia Tiya (vrátane stél)

Letenka Etiópia Tiya (vrátane stél)


Ak hľadáte miesto plné histórie a kultúry, Etiópia by mohla byť vašou ideálnou voľbou. Medzi rôznymi miestami, ktoré môžete navštíviť, patrí aj národné kultúrne dedičstvo Etiópie - Tiya. Tiya sa nachádza asi 80 kilometrov juhozápadne od Addis Abeby a je známe najmä pre svoje záhadné stély.

Stély v Tiye majú približne dva metre a sú vyrobené z miestneho kamene a nesú rôzne symboly a záznamy. Niekedy sú označované ako stély smrti, pretože sa verí, že sú umiestnené v blízkosti dôležitých miest, kde boli pochovávaní vysokí predkovia.

Niektoré z týchto stéli sú datované do obdobia medzi 12. a 14. storočím a niektoré z nich majú záznamy v miestnej etiópskej abecednej písme, zvanom Ge'ez, ktoré sa používalo pred arabskou inváziou Etiópie.

Aj keď niektoré z týchto stéli boli poškodené počas obdobia vojny a iných prírodných katastrof, väčšina z nich je stále dobre zachovaná a je možné vidieť ich krásu a záhadnosť aj dnes.

Okrem stél je v oblasti Tiya aj množstvo iných historických pozostatkov, ako sú pozostatky starobylých obydlí, pozostatky pohrebných rituálov a hrobov, ktoré predstavujú bohatú históriu tohto miesta.

Etiópia je zaujímavým a fascinujúcim miestom, ktoré ponúka množstvo miest plných histórie a kultúry. Ak navštívite Tiya a vidíte tieto záhadné stély, zistiť ich pravý význam a zmysel možno bude ešte ťažšie, ale určite si návštevu tohto miesta určite užijete.

Preto, ak hľadáte nové miesta na objavovanie a chcete vidieť zaujímavé záznamy histórie a kultúry, neváhajte a zarezervujte si letenku do Etiópie a navštívte Tiyu a jej záhadné stély!


Počasie Etiópia Tiya (vrátane stél)


Etiópia sa nachádza na rovníku a vďaka svojmu rozloženiu nad mnohými rôznymi nadmorskými výškami, sa môže pochváliť rôznorodým klimatickým prostredím. Etiópske počasie má vplyv na rastlinné a živočíšne druhy v krajine, a dokonca aj na archeologické miesta, ako napríklad Tiya.

Mesto Tiya sa nachádza v južnej časti Etiópie, v regióne Hadiya. Miestny národný park Tiya obklopuje archeologické miesto, ktoré obsahuje viac ako 30 stél, ktoré sa datujú do 12. až 14. storočia. Tieto stély sú významným príkladom umenia zobrazujúceho miestne tradície a históriu.

Počasie v Tiye je charakteristické tými najnižšími teplotami, ktoré sú v porovnaní s inými časťami Etiópie značne chladné. Night-time teploty sa môžu pohybovať okolo 10 stupňov Celzia, zatiaľ čo denné teploty dosahujú približne 20-25 stupňov Celzia. Táto časť Etiópie zostáva celoročne dosť chladná, aj keď v deštivom období od júna do septembra sú teploty o trochu vyššie.

Etiópske počasie samozrejme ovplyvňuje aj vegetáciu. V oblasti Tiya sú zastúpené výhradne horské druhy tráv, také ako napríklad hírnejúce Etiopské trávy alebo Pampasove trávy. Dúfajme, že sa tieto typy vegetácie dokážu prispôsobiť premenlivým podmienkam a klimatickým zmienam v krajine.

Pre návštevníkov Tiye sa doporučuje návšteva počas suchšieho obdobia medzi októbrom a májom, kedy sú teploty najstabilnejšie a najlepšie zvládnuteľné. Toto umelecké bohatstvo krajiny je nutné chrániť aj prostredníctvom environmentálnej ochrany a zachovania miestnych tradícií, a v neposlednom rade aj pre budúce generácie, ktoré si budú môcť túto časť dejín pozrieť a oslávnite.


Dovolenka Etiópia Tiya (vrátane stél)


Etiópia je krajina s bohatou históriou a kultúrou, ktorá ponúka množstvo fascinujúcich miest na návštevu. Jedným z nich je aj miesto nazývané Tiya, ktoré sa nachádza iba niekoľko hodín jazdy od hlavného mesta Addis Abeby.

Tiya sa vzťahuje na pohrebisko zo starovekého kráľovstva, ktoré sa datuje až do 12. a 14. storočia. Nachádza sa v údolí rieky Awash a patrí medzi najvýznamnejšie archeologické miesta v Etiópii. Je jedinečné tým, že sa na ňom nachádza viac ako 30 stél s nápismi a symbolmi, ktoré majú zaujímavú historickú hodnotu.

Stély v Tiya sú tvorené kameňmi a do dnes sa dobre zachovali. Väčšina stél má na sebe nápisy, ktoré sú napísané tzv. Geez písmom, ktoré bolo používané v starovekom Etiópii. K dispozícii sú tiež symboly, ako sú kríže, slná, mesiace a iné geometrické tvary. Miesto je záhadné a vzbudzuje veľa záujmu v archeologických krúžkoch.

Okrem archeologickej hodnoty je Tiya aj krásnym miestom s charakteristickou prírodou a kľudom. Je vhodným miestom pre tých, ktorí hľadajú oddych od každodenného ruchu a mesta. Okolie Tiya je bohaté na vegetáciu a je obklopené pahorkami a kopcami. Tento kontrast medzi stélami a okolitou prírodou robí Tiya ešte zaujímavejším miestom na návštevu.

Tiya sa nachádza v oblasti, ktorá je ďaleko od bežnej turistickej trasy v Etiópii. To znamená, že sa sem dostanete s cestovnou kanceláriou alebo cez miestnych sprievodcov. Nie je to ľahká cesta, ale určite stojí za to unaviť sa, aby ste videli jeden z najvýznamnejších kultúrnych a historických skvostov v krajine.

Výlet na Tiya je zážitkom, ktorý si budete pamätať na celý život. Je to príležitosť spoznať skrytú históriu Etiópie a zhliadnuť niečo, čo má len málo spoločné s ostatnou turistikou v tejto regióne. Ak hľadáte niečo iné a zaujímavé na svojom ďalšom dovolenkovom pláne, Tiya určite stojí za to vyskúšať.


Najčastejšie otázky a odpovede Etiópia Tiya (vrátane stél)


Otázky:
1. Kde sa nachádza miesto Tiya?
2. Čo sú stély?
3. Prečo sú stély v Tiya také dôležitým kultúrnym dedičstvom?
4. Kedy boli stély vytvorené?
5. Aké informácie sa nachádzajú na stélach?
6. Existuje nejaká teória o tom, prečo boli stély v Tiya vytvorené?

Odpovede:
1. Miesto Tiya sa nachádza v juhovýchodnej Etiópii, asi 80 kilometrov od mesta Addis Abeba.
2. Stély sú veľké kamenné sloupy s rôznymi ozdobami, ktoré sa nachádzajú v Tiya a iných miestach na celom svete.
3. Stély v Tiya sú dôležitým kultúrnym dedičstvom, pretože poskytujú cenné informácie o starovekej etiópskej kultúre a náboženstve.
4. Stély v Tiya boli vytvorené v rôznych obdobiach od 12. do 14. storočia.
5. Na stélach sa nachádzajú symboly, ktoré mohli zaznamenať udalosti, časové cykly alebo rituály, ktoré boli súčasťou náboženského kultu.
6. Existuje teória, že stély boli vytvorené ako pamiatka na významné udalosti, ako napríklad vojenské víťazstvá alebo korunovácie kráľov. Existuje tiež teória, že tieto kamene boli súčasťou starovekej pohrebnej kultúry.


Ubytovanie Etiópia Tiya (vrátane stél)


Etiópia je krajina mnohých zvedavých turistov, ktorí sa snažia odhaľovať tajomstvá najstaršej africkej histórie a kultúry. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je archeologické miesto Tiya, kde sa nachádzajú zaujímavé stély.

Tiya sa nachádza v juhozápadnej Etiópii, v regióne SNNPRS, a patrí medzi najvýznamnejšie archeologické nálezy krajiny. Obec Tiya sa nachádza dobre na mapách a je ľahko dostupná z hlavného mesta Addis Abeba.

Stély v Tiya sú zriedka získaným archeologickým artefaktom, ktorý sa datuje do 12. storočia. Sú vyrobené z obrovských vápencoch a majú dobre súčasťami nahusto naskladané monolity. Často sa verí, že tieto symboly boli v minulosti spájané so starými rituálmi a pohrebiskami.

Etiópska vláda prehlásila, že stély v Tiya sú koncentráciou archeologických nálezov, ktoré patria medzi najdôležitejšie v africkej histórii. V roku 1980 boli stély zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, čím sa stali miestom celosvetovo presláveným.

Etiópska vláda preto presadzuje ochranu stélov a takisto aj výstavbu vyhradených zón pre turistov, aby si mohli vychutnať pôsobivý výhľad na tieto pamiatky.

V okolí Tiya nájdete mnoho miest, ktoré môžete navštíviť, vrátane chráněnej oblasti Yeyibio, kde sa nachádzajú aj stély. Navštívenie týchto miest je ľahko dostupné pomocou miestnych dopravných prostriedkov, ako napríklad autobusov alebo taxíkov.

Ubytovanie v Tiyi je nádherným spôsobom, ako preskúmať túto oblasť. V blízkosti stélov nájdete množstvo hotelov v rôznych cenových kategóriách. Medzi najznámejšie patrí Kineber Hotel či Tiya Guest House.

Pre tých, ktorí uprednostňujú úplnú prirodzenosť, Tiya ponúka aj kemping miesta. V campingoch si môžete sami uvariť jedlo, len si so sebou vezmite dostatočné zásoby.

Výlet do Tiyi s možnosťou vidieť stély a stavby, ktoré dávajú príbehu o afrických pretekoch a minulosti, je nezabudnuteľným dobrodružstvom. Plánovanie tohto dobrodružstva môže byť náročné, ale výsledkom bude zážitok, ktorý si na dlhý čas zapamätáte.


Garancia najnižšej ceny

Najomfázejnejšia online selekcia leteniek

Desiatky tisíc spokojných klientov

Najvýhodnejšie letenky do všetkých krajín sveta

Najlacnejšie letenky do všetkých kútov sveta na jednej platforme.

Nájsť letenky